Menu
Home Page

Meet the Governors

Welcome to our Governors’ section.


Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.


We have also provided a Register of Governor Interests for your information.

                                                                    

    Reverend                        Sarah Abbott                   Samantha Moseley                 Sarah Gorton

Margaret Shaw 

 

                               

   Lucy Ballard                       Claire Cooper                         Helen Seed                                                  

                 

                                    

    Liz Ford                        Louise Yaxley                 Geoffrey Pearson

Members

Term

Date appointed/Stepping down

Pecuniary Interests

Local Authority

 

 

 

Mrs Elizabeth Leeks

27.11.2020

Stepped down 13.10.2020

Retired

Mr Geoffrey Pearson 31.12.2024Appointed 31.12.20 

 

 

 

 

Foundation Diocesan Board of Education (D.B.E)

 

 

 

Miss Sally Ann Shiplee

04.11.2022

 Stepped down 14.05.2021

 

Mrs Liz Ford Chair of Governors

04.11.2022

 Appointed 05.11.2018

 Retired

 

 

 

 

Foundation Ex-Officio

 

 

 

Reverend Margaret Shaw 

27.11.2020

 

 

 

 

 

 

Foundation Parochial Church Council (P.C.C)

 

 

 

Miss Sarah Abbott

11.04.2020

 

 Lloyds Banking Group

Mrs Alice Whelan

10.12.2019

Stepped down 10.12.2019

 Retired

Mrs Marilyn Mayo

 14.02.2021

 Stepped down 8.9.2020

 Retired

Mrs Claire Cooper 02.09.2024  

 

 

 

 

Parent

 

 

 

Ms Lucy Ballard

 18.10.2021

 

 

Mrs Louise Yaxley 14.01.2024  

 

 

 

 

Staff

 

 

 

Miss Tyler Davey

28.04.2020

 

 Staff

Mrs Helen Seed

02.12.2024Appointed 02.12.2020 
    

Headteacher

 

 

 

Mrs Samantha Moseley

 

 

 Staff

 

 

 

 

Clerk to Governing Body

 

 

 

Beverley Kekwick

 

 

 

 

 

 

 

Associate member

 

 

 

Miss Sarah Gorton Deputy Headteacher

(No voting rights)

 

 

 Staff

Governor Name

02/09/20 

TEAMS 

07/12/20 

TEAMS 

25/1/21 

TEAMS 

23/3/21 

TEAMS 

14/6/21 

TEAMS 

5/7/21 

TEAMS 

Sarah Abbott (Vice Chair)

Y

YYYNY

Lucy Ballard

Y

YNYYY

Claire Cooper

N

YNNNY

Elizabeth Ford (Chair) 

Y

YYYYY
Elizabeth Leeks - Resigned 13/10/20 

N

-----

Marilyn Mayo - Resigned 8/9/20

N

-----

Samantha Moseley (Headteacher) 

Y

YYYYY
 Helen Seed - Appointed 2/12/20-YYYNN

Sally Ann Shiplee - Resigned 14/5/21

Y

NYN--

Louise Yaxley

N

YYYYY
Geoffrey Pearson - Appointed 31/12/20--YYYY

 

 

Governor Register of Business Interest

Top